neděle 26. listopadu 2017

Odpojení

Technologie je rozdíl mezi skutečností a její mapou.  Co to znamená? Když jsem se učil koučovat nebo NLP, tak jsem se brzy dozvěděl, že každý z nás má v hlavě mapu světa. Není to svět, je to mapa a ta se skládá z našich zkušeností, které jsme pobrali. Pro každého z nás má mapa jinou barvu, chuť, reliéf krajiny je jiný, i když kráčíme tím stejným. Celou cestu rámují prožitky, pocity a emoce, vše se zapisuje a vzniká mapa krajiny světa. To díky našemu nervovému systému. Každý je jedinečný, proto je i ta mapa jedinečná pro každého z nás. A pak se mezi naší mapu světa a svět postaví další mapa – technologie.

Náš systém si vytváří své mapy na základě vlastních zkušeností - za normálních podmínek. Technologie nám dá mapu, kterou vymyslel někdo jiný. „Svět je….“  a dává nám možnosti, ne celou mapu a už vůbec ne svět. Technologie nás uzavírá do světa možností, které někdo nastavil. Svět takový není, ale skrze technologie si zvykáme se na svět takto dívat. „Chceš červené nebo modré pozadí?“ Už nepřemýšlíme nad tím, jestli nějaké chceme a jde to dál a dál, hlouběji do našeho mozku. Vlastně by to nevadilo, kdybychom to vše nevnesli do našeho života jako obraz světa. Dostaneme umělý návod na vztahy, sex, komunikaci, selektivní informace a vše související. Knih-tisk byl jen začátek, tohle už je vyšší dívčí. Dostaneme možnosti, které vymyslel někdo jiný, informace, které pro nás připravil někdo jiný, data, která nemají se skutečností nic společného. Obrazy nevšedních zážitků, které zaměstnají naší mysl natolik, že skutečnost venku se stane buď všední, šedou a nakonec právě takovou jakou nám ji interpretuje naše technologie. To nevadí, že se to odehrává mezi mnou a strojkem nebo plátnem, hlavně, že to je vzrušující. A víc než život.


Už se nepodíváme z okna jaké je počasí, iPhone nám to řekne. Už si nepamatujeme narozeniny našeho dítěte, Samsung nám to řekne. Nepotřebujeme se „připojit“ na dnešní den, technologie to udělala za nás. Nepotřebujeme myslet na své blízké, technologie to udělala za nás.  Vše jsou jen data a ta jsou nade vše. Jeden můj přítel hubne podle aplikace ve svém telefonu, která mu vše řídí – čas jídla, kalorie atd. Už nepotřebujete ani cítit svoje tělo, technologie to udělá za vás. Strojky a stroječky jsou více než naše vlastní pocity, náš vlastní úsudek a naše vlastní…. Co ještě?

Žádné komentáře:

Okomentovat